4 zalety WordPressa – dlaczego warto?

Obecnie niewiele osób decyduje się na zlecenie stworzenia strony internetowej zewnętrznej firmie, a jeszcze mniej osób buduje ją samodzielnie. Choć takie rozwiązania oczywiście ma swoje zalety, to jednak w zdecydowanej części przypadków są zupełnie niepotrzebne. Istnieje cała mnogość CMSów (czyli Systemów Zarządzania Treścią), dzięki którym zbudowanie i zarządzanie stroną jest możliwe, nawet dla osób o znikomej wiedzy na temat technologii internetowych. Pośród nich, najlepiej znanym i najczęściej wykorzystywanym jest WordPress. Szacuje się, że około 30% wszystkich stron w Internecie działa właśnie z pomocą WordPressa. Na czym polega jego fenomen?

Naprawdę łatwy w użyciu

Pierwsza i najważniejszą cechą WordPressa jest jego prostota. I nie jest to pusty frazes. Sama wstępna konfiguracja (m. in. połączenie z serwerem) nie jest bardzo wymagająca i niemal każda osoba byłaby w stanie ją przeprowadzić. Również interfejs tej platformy jest niezwykle przejrzysty i intuicyjny. To, co z pewnością przysporzyło WordPressowi fanów, to fakt, że do jego podstawowej obsługi nie potrzebna znajomość języków takich jak HTML, czy JavaScript. Przy dodawaniu treści użytkownik ma jednak do wybory dwa tryby – wizualny (który pozwala na formatowanie treści za pomocą przycisków z popularnych edytorów tekstowych) oraz tekstowy, z którego mogą korzystać osoby z większymi umiejętnościami. A zatem nieco bardziej wymagające osoby również będą usatysfakcjonowane.

Nie jesteś sam!

Z racji tego, że WordPress należy do wolnego oprogramowania, wytworzyła się wokół niego ogromna, międzynarodowa społeczność, w której każdy może dodać coś od siebie (np. tłumaczenie, czy nowe narzędzie). Na tematycznym forum dyskusyjnym można znaleźć setki porad dotyczących użytkowania, konfigurowania czy też wyboru dodatkowych funkcjonalności (tzw. wtyczek), które jeszcze bardziej ułatwiają pracę. Oprócz tego można skorzystać z dedykowanego wsparcia technicznego w języku polskim.

Wtyczki i szablony

Kolejną zaletą są wspomniane już wtyczki oraz darmowe szablony. Korzystając z WordPressa na wstępie otrzymujemy kilka ciekawie wyglądających szat graficznych oraz wszystkie podstawowe funkcjonalności niezbędne do prowadzenia bloga czy strony. Wystarczą one dla mniej wymagających użytkowników, którym zależy głównie na publikacji prostych treści (artykułów, czy zdjęć). Ci, którzy chcą więcej mogą jednak skorzystać z dodatkowych narzędzi, czyli wtyczek. Są to specjalne rozszerzenia, wzbogacające funkcjonowanie witryny. Wystarczy kilka klików i uzyskamy możliwość tworzenia formularzy do zbierania danych, zarządzania komentarzami, a nawet przekształcimy zwykłą stronę w eCommerce.

Zwykle za darmo

Większość z użyteczności WordPressa, o których tu mowa jest za darmo. Jak już było wspomniane, WordPress działa na licencji wolnego oprogramowania, co oznacza, że można za darmo z niego korzystać i dowolnie modyfikować. Znaczną część szablonów oraz wtyczek tworzą zaangażowani społecznie programiści, którzy udostępniają innym efekty swojej pracy bez opłat lub za symboliczne (i dobrowolne) wsparcie. Jeśli jednak potrzebujesz nietypowej funkcjonalności czy motywu graficznego, możesz kupić go w specjalnych sklepach lub zlecić jego napisanie.

W przypadku darmowych, jak i płatnych opcji WordPressa trzeba być jednak dość rozważnym, nie ma bowiem gwarancji, że nowa wtyczka jest stabilna i nie zaszkodzi funkcjonowaniu naszej strony. Jeśli zależy nam na rozbudowie naszego serwisu, warto wziąć pod uwagę firmę posiadającą szersze doświadczenie. Ciekawym wyborem jest aktualizacja WordPress w wp-opieka.pl. Oferowane w niej usługi dotyczą zarówno uaktualnienia wtyczek, jak i samego silnika platformy. Umożliwia to podniesienie poziomu bezpieczeństwa, poprzez usunięcie błędów czy luk poprzednich wersji oraz zyskanie nowych możliwości. Oprócz tego otrzymujemy indywidualnego opiekuna i możemy skorzystać z innych usług m.in. grafika, programisty, czy contentowca. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko i łatwo rozwinąć swoją stronę.

fot. pixabay.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*