Dom drewniany: jakie są jego zalety?

dom z cegły czy drewna jest lepszy?

Dom drewniany czy murowany – któż nie zadał sobie kiedyś tego pytania? Nawet jeśli nie planujesz budowy domu, być może naszła cię kiedyś ta wątpliwość i wyobrażałeś sobie, jakby się mieszkało w drewnianym domu. Wiele osób woli mieszkać w tradycyjnym domu z cegły, gdyż tak jest solidniej. Takie domy uchodzą za trwalsze. Jednak to właśnie drewniane domy są coraz popularniejsze. Hasła reklamowe takich domów głoszą, że warto postawić na naturę. Był nawet taki projekt rządowy związany z postawieniem na naturę i budowaniem domów z drewna. Skąd się bierze urok drewnianych domów i jakie są ich zalety?

Samo zdrowie domu z drewna

Nietrudno przyznać racji tym, którzy twierdzą, że domy drewniane są po prostu zdrowsze. Jest to bowiem surowiec jak najbardziej naturalny. Drewno posiada też zdolność samoregulacji wilgotności. Taki dom to trudny do podrobienia mikroklimat. Poza tym, jak potwierdzają badania naukowe, mieszkańcy domów z drewna żyją o kilkanaście lat dłużej.

Łatwy i szybki w budowie dom szkieletowy

Domy drewniane są także szybsze w budowie. O ile dom z cegły budujemy kilka miesięcy, dom z drewna można postawić w zaledwie kilka dni.

Lekkość domu z drewna

Domy drewniane są też lekkie, to wielka ich zaleta. W związku z tym, że drewno jest lekkie, mniejszy jest także koszt transportu drewna na budowę.

Suchy dom

Technologia domów drewnianych nie jest mokra. Budowa takiego domu polega po prostu na montażu drewnianych części. Wiąże się z to z tym, że nie są po pierwsze konieczne żadne przerwy technologiczne, a poza tym taki dom można budować nawet zimą. Trudno na przykład zimą betonować czy murować, dlatego drewno nas nie ogranicza pogodowo.

dom kanadyjski bardzo łatwo jest przebudować

No jasne. Taki dom można z łatwością przebudować, jeśli będziemy mieli taki pomysł. Konstrukcja drewnianego domu pozwala na wykonanie licznych poprawek. Nawet jeśli początkowo dom został źle postawiony, zawsze można go poprawić. Można też w czasie użytkowania przestawić ściankę czy dokonać naprawy. Można również wymienić zupełnie instalację.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*