Kredyt czy zakupy na raty? Co lepiej?

Wiele osób chcących zakupić droższy sprzęt, decyduje się na zakup na raty, który kusi swoimi promocjami, takimi jak oprocentowanie 0% lub spłatą pierwszej raty za 3 miesiące. Jednak oprócz zakupu na raty, istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu w banku. Na co lepiej się zdecydować – kredyt czy zakupy na raty? Jakie są plusy i minusy kredytu gotówkowego? Jakie są zalety i wady zakupu na raty? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Kredyt a zakupy na raty

Możliwość zakupu sprzętu na raty to tzw. kredyt ratalny. Zarówno kredyty gotówkowe, jak i kredyty ratalne są udzielane przez bank, natomiast zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest to, że w przypadku kredytu ratalnego sklep pośredniczy pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Warto zauważyć, że z bankami coraz częściej współpracują duże sklepy internetowe, co ułatwia nam zakup drogiego sprzętu przez internet. 

Zakupy na raty – plusy i minusy

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w sklepie, oglądamy sprzęt i w końcu decydujemy się na jego zakup. Jeśli jedynym naszym problem jest brak środków finansowych, rozwiązaniem może być zakup na raty. Co potrzebujemy, aby wziąć sprzęt na raty? Zwykle wystarczy mieć dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Niekiedy mogą od nas wymagać zaświadczenia o zatrudnieniu. Wszystkich formalności dokonuje jednak za nas sklep – kredyt ratalny jest zatem ogromną oszczędnością czasu, gdyż nie musimy szukać różnych ofert kredytów gotówkowych w internecie i zastanawiać się, którą ofertę wybrać. Co więcej, coraz częściej zakupu na raty dokonamy również w większych sklepach internetowych. Dzięki temu wszystko załatwimy nie wychodząc z domu. 

Jak można zauważyć, zakupy na raty mają sporo zalet – jest to między innymi wygoda, oszczędność czasu, możliwość spontanicznego zakupu oraz minimum formalności z naszej strony. Jednak takie zakupy też mają kilka minusów, o których nie należy zapominać. 

Większość sklepów, w których będziemy chcieli wziąć zakupy na raty, zaproponuje nam tylko ofertę banku, z którym współpracuje. W takim przypadku nie mamy możliwości wyszukania najlepszej oferty kredytu ratalnego. 

Musimy również uważać na dodatkowe koszty związane z ratami. Bardzo często spotykamy się z promocyjną ofertą rat na 0%. Po przejrzeniu warunków okazuje się jednak, że naliczane są do nich opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenie. Decydując się na promocyjne warunki zwróćmy szczególną uwagę na to, czy nie wiążą się z nimi dodatkowe warunki do spełnienia. 

Kolejną wadą (lub zaletą w zależności od kwoty zakupów), jest okres, jaki raty są udzielne. Raty często są udzielane na krótszy okres niż kredyt, który wynosi do ok. 3 lat (36 miesięcy). Jeżeli kwota będzie bardzo wysoka, to może okazać się, że rozłożenie jej na 36 rat nie wystarczy, a rata wciąż będzie za duża. 

Kredyt – plusy i minusy

Pierwszym krokiem do zaciągnięcia kredytu jest ustalenie, co kupimy i za jaką kwotę. Dzięki temu uzyskamy informację, jakiej wysokości kredyt jest nam potrzebny. Następnie warto poszukać odpowiedniej oferty kredytowej. Możemy to zrobić za pośrednictwem internetu lub udać się do placówki banku. 

W przypadku kredytu gotówkowego plusem jest to, że mamy szeroką ofertę kredytową różnych banków do wyboru. Z pewnością znajdziemy kredyt na korzystniejszych warunkach niż kredyt ratalny. Jednak z drugiej strony, znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytu zapewne zajmie nam nieco czasu. 

Jeżeli zdecydujemy się zaciągnąć kredyt w placówce, to będziemy mieli okazję w spokoju i bez pośpiechu przeanalizować umowę kredytu. Natomiast przy zakupach na raty w sklepie, może być zbyt głośno, żeby skupić się na umowie. Co więcej musimy uważać na dodatkowe produkty oferowane przez bank. Przykładowo może on wymagać założenia konta, z którym wiążą się opłaty, co nie będzie dla nas korzystne. Warto również sprawdzić, jakie są dodatkowe koszty kredytu, takie jak opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenie.

Okres, na jaki możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy, w większości przypadków jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku kredytu ratalnego. Należy rozważyć kredyt gotówkowy w sytuacji, gdy planujemy zakup sprzętu za dużą kwotę i w różnych sklepach. Dodatkowo, środki z tego kredytu są bardziej elastyczne, gdyż mamy większą możliwość ich wykorzystania. Oznacza to, że nie musimy kupować dokładnie tego, co zaplanowaliśmy przed zaciągnięciem kredytu.

Możliwość odstąpienia od umowy, przy kredycie będzie znacznie łatwiejsza niż przy zakupie na raty. W przypadku zakupu na raty sklep będzie wymagał natychmiastowej spłaty kosztu produktu lub oddania go, jeżeli nie był używany.

Kredyt czy zakupy na raty – co bardziej się opłaca?

Zakupy na raty z pewnością są wygodniejsze oraz pozwolą nam zaoszczędzić sporo naszego czasu, gdyż wszystkimi formalnościami zajmuje się sklep. Kredyt opłaca się bardziej, wtedy gdy planujemy zrobić zakupić w kilku sklepach, a także mieć swobodę wydawania środków. Co więcej, mamy możliwość rozłożenia rat na dłuższy okres niż w przypadku zakupu na raty, gdzie wynosi on maksymalnie 3 lata. 

Koszty kredytu i zakupów na raty są względnie podobne. W przypadku rat należy jednak zwrócić szczególną uwagę na koszt ubezpieczenia, który często jest wysoki.

Aby dokonać ostatecznego wyboru, czy bardziej opłaca się kredyt czy zakupy na raty, warto jest przemyśleć, co musimy kupić, gdzie i za jaką kwotę. Dodatkowo powinniśmy porównać ostateczny koszt zakupu na raty z kosztem kredytu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*