Które konto emerytalne jest najlepsze?

Oszczędzanie na emeryturę warto rozpocząć jak najwcześniej. Bez podjęcia takich działań wysokość świadczenia emerytalnego może nas zaskoczyć, niestety negatywnie.

Co poza pierwszym i drugim filarem?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznej starości. Dwa filary, czyli ZUS i Otwarte Fundusze Emerytalne często zapewniają jedynie ok. od 50 do 60% zarobków osiąganych w okresie aktywności zawodowej.
Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów oszczędzania na emeryturę jest ulokowanie środków na dobrowolnych kontach emerytalnych – IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) lub wziąć udział w Pracowniczych Programach Kapitałowych. Zobaczmy, na czym one polegają.

Czym są IKE, IKZE I PPK?

Mimo zwolnienia, pod warunkiem korzystania z zaoszczędzonych środków dopiero na emeryturze, z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych i możliwości podwyższenia dzięki IKE, IKZE lub PPK swojej emerytury, w ten sposób oszczędza tylko ok. 10% Polaków. Rachunek IKE ma założonych zaledwie 900 tys. osób, a IKZE trochę ponad 640 tys. Co ważne, posiadanie jednego rachunku nie wyklucza możliwości założenia drugiego.

W ramach PPK pracodawcy mogą dla przykładu wykupić swoim przełożonym grupowe ubezpieczenie lub odprowadzać ich składki emerytalne do funduszu inwestycyjnego. W związku z tym mamy tu mniejszą swobodę w zakresie wyboru sposobu pomnażania naszych pieniędzy. Więcej o PPK: http://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/.

Indywidualne Konto Emerytalne pomaga w gromadzeniu dodatku, czasem sporego, do emerytury na wiele sposobów. Może przybrać ono formę lokaty, funduszu inwestycyjnego lub nawet polisy ubezpieczeniowej. Zgromadzone środki bez opłacania podatku dochodowego w standardowej wysokości wypłacić jedynie po przejściu na emeryturę.

IKZE także przybrać może postać lokaty, funduszu inwestycyjnego, ubezpieczenia lub rachunku maklerskiego. Główną różnicą pomiędzy IKE a IKZE jest możliwość corocznego odpisania od podstawy opodatkowania wpłat dokonywanych. Są one ograniczone rocznym limitem na poziomie 4% wynagrodzenia, nie przekraczającym jednak 300% średnich zarobków. IKZE nie są jednak zwolnione od 10-procentowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Co się bardziej opłaca?

W ostatnim roku więcej osób wybierało IKE niż IKZE. Może to dziwić, bo zwrot z podatku z IKZE odczuć można co roku, jednak potencjalnie większe zyski mogą przynieść IKE. Jak duże? To zależy od stopy zwrotu danego instrumentu finansowego i poziomu ryzyka jakim się cechuje. Specjalistyczne serwisy pomagają obecnie w tym, jak wybrać najlepsze konto emerytalne z uwzględnieniem powyższych aspektów. Podpowiedzą np., że bardziej pewną formą odkładania na emeryturę są IKZE, z których zysk otrzymujemy regularnie, nie musząc się martwić o zmiany w systemie emerytalnym wprowadzanymi przez kolejne rządy.

Przed wyborem źródła gromadzenia dodatkowych, a obecnie w zasadzie niezbędnych, oszczędności warto dostosować instrument, jaki wybierzemy do akceptowalnego przez nas poziomu ryzyka. Będzie nam służyć przez lata, wybierzmy go zatem rozsądnie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*