Porównanie kont bankowych – jak wybrać najtańsze?

Wybierając konto bankowe, chcemy do maksimum ograniczyć ponoszone w związku z tym koszty. Nie oznacza to, że najlepsze konto będzie kontem darmowym.

Zdecydowana większość banków albo rezygnuje z comiesięcznej prowizji za posiadanie konta albo po spełnieniu określonych warunków zwalnia z niej swojego klienta. To jednak nie wszystko, bo analizując oferty kont bankowych, trzeba wziąć pod uwagę parę różnych czynników.

Tabela opłat i prowizji – sprawdź ją koniecznie

Opłaty za dokonywane operacje, koszt wydania i obsługi karty debetowej oraz opłaty za usługi, takie jak realizacja zlecenia stałego, polecenie zapłaty czy wypłaty z bankomatów – to wszystko może na Ciebie czekać przy reklamowanym jako darmowe koncie osobistym. Z tego powodu obowiązkowo powinieneś zajrzeć w tabelę opłat i prowizji.

Zanim jednak to zrobisz, dobrze się zastanów, w jaki właściwie sposób będziesz korzystał z konta i przydzielonej do niego karty płatniczej. Darmowe wypłaty z bankomatów i brak prowizji za samo konto jednym w zupełności będzie wystarczało, dla innych ważnymi będą też koszty zleceń stałych lub poleceń zapłaty. Do tego trzeba dodać wypłaty z bankomatów innych banków, jeśli nie chcemy tracić czasu na poszukiwania tego właściwego, będąc w ciągłym ruchu.

Aspektów korzystania z tak podstawowego produktu jest sporo. Najprościej wszystkie porównać przy pomocy sprawdzonego rankingu kont osobistych.

Bezpieczeństwo

Lokując w danym banku pieniądze, chcemy, żeby były one tam w 100% bezpieczne. Dlatego rozsądnie sprawdzić czy dany bank widnieje w spisie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta gwarantuje w razie bankructwa firmy podejmującej się dysponowaniem naszymi środkami, ich wypłacenie. Profilaktyka w tym aspekcie nigdy nie zaszkodzi.

Wygoda

Należy pamiętać, że aktywne korzystanie z konta w niektórych bankach jest nagradzane w formie nawet kilkudziesięciu złotych premii czy środków do wykorzystania w programach lojalnościowych za dokonywanie np. płatności mobilnych.
Z większą ostrożnością patrz na darmowe produkty typu ubezpieczenia. Nierzadko są one bezpłatne tylko w określonym czasie, co nie oznacza, że produkty w pakiecie mogą się Tobie nie opłacić.
Poza tym, w wyborze konta ważna jest też funkcjonalność aplikacji mobilnej czy możliwości realizacji przelewów na e-mail i numer telefonu. To zaawansowane opcje, być może nieprzydatne w danym momencie, lecz wybierając konto osobiste lepiej wybrać je na długie lata. Kto wie, czego będziemy potrzebowali za jakiś czas. Widzimy więc, że kierowanie się wyłącznie kosztami i zerową prowizją nie zawsze będzie dobrą taktyką.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*