Porównanie kredytów gotówkowych – co warto uwzględnić?

Kredyt gotówkowy przydaje się w nagłych sytuacjach, choć zdarza się, że przeznaczeniem są cele, które planujemy już od dość dawna. Dowiedzmy się czym kierować przy wyborze tego zobowiązania, by powodowało ono niskie koszty.

Kwota i okres spłaty – ważny rozsądek

Na początku, tak jak w przypadku każdego kredytu czy pożyczki, trzeba rozważyć ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujemy. Rozsądna kwota kredytu spłacana w zbyt krótkim lub zbyt długim czasie na nic się nam zda. Zarówno duża wysokość miesięcznej raty, jak i spory całkowity koszt kredytu, kiedy rozciągniemy okres kredytowania ponad miarę, są złym rozwiązaniem. Pomyślmy, na jaką maksymalną ratę co miesiąc nas stać. Przy tej okazji, warto sprawdzić możliwość bezprowizyjnej wcześniejszej spłaty kredytu. Gdy nadarzy się taka okazja, koniecznie z niej skorzystajmy.

Gdy poznamy tę wartość, łatwiej nam będzie znaleźć w rankingu kredytów gotówkowych dopasowaną do nas ofertę. Lecz pamiętajmy też o podstawowym wyznaczniku atrakcyjności tego rodzaju zobowiązania, czyli RRSO. Rzeczywiste oprocentowanie powie nam o atrakcyjności jednej propozycji bankowej w stosunku do innej.

RRSO i nic więcej nie trzeba?

Należy mieć przy tym świadomość, że RRSO nie powie nam wszystkiego. Co prawda, uwzględni koszt prowizji i dodatkowego ubezpieczenia (bardzo rzadko przy kredytach gotówkowych oferowane jest obowiązkowe), ale nie powie jaki koszt poniesiemy na początku spłaty kredytu. A może się zdarzyć, że poza prowizją w danej ofercie znajdziemy też opłatę przygotowawczą. To, że banki oczekują jej nader rzadko, nie oznacza, że nie powinniśmy jej poszukiwać. Tak na wszelki wypadek. Może ona spowodować w przypadku kilkutysięcznego kredytu nawet kilkaset złotych dodatkowego kosztu.

Do wyboru najlepszego kredytu gotówkowego przybliży nas rozważenie opłacalności produktów dodatkowych często obniżających wysokość oprocentowania nominalnego. Jak tego dokonać? Najprościej jak się da, czyli zestawić koszty dodatkowego produktu i różnicę między promocyjnym a standardowym oprocentowaniem. W przypadku darmowego konta uzależnionego od regularnych wpływów danej wysokości, promocyjne oprocentowanie może zniknąć, powodując znaczny wzrost kosztów, zwłaszcza w kilkuletniej perspektywie.

Pomimo tego, że kredyt gotówkowy jest prostym produktem, widzimy wyżej, że na paru różnych odcinkach można oszczędzić sumy, które złożą się na sporą oszczędność. A na tym nam głównie zależy w momencie jego wyboru.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*