Porównanie kredytów MdM

Dofinansowanie państwowe w ramach programu Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromną popularnością. Do tego stopnia, że środki przewidziane na dopłaty rozeszły się w ostatniej puli w tylko jeden miesiąc.

MdM – co można zyskać?

Wielkie kwoty, przewidziane w danym roku, sprawiają, że tysiące wnioskodawców mogą uzyskać dopłatę do wkładu własnego kredytu hipotecznego. Kwota środków z terminem wypłaty w 2017 r. wyniosła aż 676 284 389,02 zł podzielona pomiędzy prawie 24 500 kredytobiorców.
Kwoty pojedynczego dofinansowania wkładu własnego oscylują od kilkunastu, do często nawet 30 lub 40 tys. zł a nawet więcej. Jest się więc o co starać. Kto może spróbować? Program wsparcia jest adresowany do osób do 35. roku życia z wyjątkiem małżeństw, w którym jedno ze współmałżonków przekroczyło 36. rok życia. Przy czym, należy pamiętać, że decyduje tutaj rok urodzenia.
Przyszli beneficjenci nie mogą posiadać mieszkania lub domu na własność. Na dopłatę MdM ma się szansę, gdy kredyt hipoteczny zostanie zawarty w walucie polskiej na minimum 15 lat, a jego wartość to co najmniej połowa wartości nabywanej nieruchomości.
Mieszkania, które można zgłosić do programu nie mogą metrażowo przekroczyć 75 m2, a jeśli chodzi o dom jednorodzinny jest to 100 m2,. Kwota dopłaty zależy od liczby posiadanych dzieci, choć ich posiadanie nie jest tu obowiązkowe.

Mieszkania, które mogą być objęte dopłatą

Na początku program obejmował lokale pochodzące jedynie z rynku pierwotnego. Od roku 2015 dopłata może dotyczyć także mieszkań z rynku wtórnego. Trzeba tutaj dodać, że cena mieszkania nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej wynikowi działania 1,1 (rynek pierwotny) lub 0,9 (rynek wtórny) x powierzchnia użytkowa nieruchomości (dla mieszkania – max. 75 m2 lub 85 m2, dla domu – max. 100 m2 lub 110 m2 – druga wartość dotyczy wychowawców co najmniej trójki dzieci).
Warto wiedzieć, że dopłatą można objąć maksymalnie 50 m2 nieruchomości, także w przypadku większych lokali. Wartość ta zwiększa się do 65 m2, dla osób wychowujących min. trójkę.

Kto i ile może otrzymać?

W ten sposób single i bezdzietne małżeństwa mogą otrzymać 10% dopłaty, osoby z jednym dzieckiem 15%, z dwójką 20%, z trójką 30%. Wartości te należy pomnożyć przez wartość odtworzeniową metra kwadratowego mieszkania. Jest ona wyliczana na podstawie wskaźnika średnich kosztów budowy metra kwadratowego, określanych co pół roku dla miast wojewódzkich, rejonów je otaczających i reszty województwa.
Ponadto, osobom, którym urodzi się lub przysposobią w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu trzecie lub kolejne dziecko przysługuje 5% dodatkowej dopłaty.
Dokładną wartość dofinansowania przybliży aktualny kalkulator kredytu hipotecznego MdM, znajdujący się pod adresem https://mdmprogram.com/kalkulator-mdm/. Wystarczy podać metraż mieszkania, dane dotyczące lokalizacji i podstawowe dane osobowe.
Jak widzimy, korzyści wynikające z udziału w programie MdM są dość szerokie, jednak nie ma on wpływu na oszczędności wynikające z parametrów danego kredytu. Dlatego, tutaj sami musimy zadbać o jak najniższą marżę, prowizję czy opłatę za ewentualną wcześniejszą spłatę, w czym pomoże, oszczędzając nasz czas, kalkulator dopłat MdM.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*