Porównanie lokat – co brać pod uwagę?

Lokaty cieszą się w Polsce nieustającą popularnością. Zgromadziliśmy na nich aż ponad 700 mld zł. Powodami oczywiście brak ryzyka i pewność zwrotu inwestycji. Zobaczmy, jak je mądrze wybierać, by była on jak największy.

Po pierwsze, oprocentowanie

Nie da się ukryć, że najważniejsze w przypadku lokat jest ich oprocentowanie. Może być ono stałe lub zmienne. To drugie, rzadko spotykane, jeśli już występuje, uzależnione jest od czynników rynkowych. Wymieniając najważniejsze z nich, czyli inflację, stopy procentowe i WIBOR, już wiemy, że posiadacz lokaty nie mógłby być pewny, jaki zysk osiągnie. Stałe oprocentowanie powoduje, że klient banku lub Skoku od samego początku zna swój prognozowany zysk.

Niezależnie od rodzaju oprocentowania, na jego poziom ma wpływ wysokość stóp procentowych. Im są one wyższe, tym większe oprocentowanie lokat. Dlatego, warto obserwować decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która te stopy ustala.

Po drugie, zapadalność

Pod tym terminem kryje się okres, na jaki ulokujemy zgromadzone oszczędności w banku. W Polsce to najczęściej kwartał, pół roku i rok, choć możliwe są też lokaty kilkudniowe i kilkuletnie. Wybierając termin zapadalności, musimy zdawać sobie sprawę, że te pieniądze w praktyce będą „nie do ruszenia”, chyba że zgodzimy się na utratę odsetek.

Z drugiej strony, trzeba wiedzieć, że im bardziej długoterminowa lokata, tym większy zysk ona przyniesie. Korzystniejsze oprocentowanie mają lokaty krótkoterminowe. Tutaj z kolei trzeba uważać na to, że oprocentowanie rozważane jest zawsze w skali rocznej, więc odsetki z lokat kilkumiesięcznych będą odpowiednio zmniejszone.

Dobrym wyjściem z tej sytuacji są np. lokaty trzymiesięczne, które w momencie lepszej oferty będziemy mogli bez utraty zysków po prostu zmienić na tę przynoszącą większy zysk. W tym celu warto korzystać z porównywarek lokat, które ułatwią podjęcie decyzji nawet w kilkanaście minut.

Po trzecie, jaka kapitalizacja?

Następnym ważnym czynnikiem jest rodzaj kapitalizacji lokaty, który mówi o tym, jak często do rachunku będą dopisywane odsetki. Tutaj znów działa prosta zasada – im częściej się to będzie działo, tym więcej pieniędzy odłożymy.
Poza tym należy pamiętać przy obliczaniu potencjalnego zysku o podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku Belki i stopie aktualnej inflacji. Do tego dodajmy sprawdzenie, czy promocja lokaty wiążąca ją z innym produktem banku będzie dla nas opłacalna. W ten sposób lokata przyczyni się do efektywnego powiększenia naszych oszczędności.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*