Porównanie pożyczek hipotecznych – zanim weźmiesz

Skorzystanie z pożyczki zabezpieczonej nieruchomością to poważna sprawa. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę przed jej wyborem.
Pożyczka hipoteczna to dług, którego cel wydatkowania może być dowolny, a którego zabezpieczeniem jest nieobciążona niczym na hipotece nieruchomość.

Od kredytu hipotecznego różni ją to, że od banku przy jej pomocy pożyczymy co najwyżej 70% wartości lokum czy domu. Banki określają dolny i górny przedział kwoty pożyczki a także limit okresu spłaty. Często jest to 25 lat. Poznanie tych parametrów ułatwi zawężenie interesujących nas banków, a tym samym znalezienie pożyczki hipotecznej dopasowanej do naszych potrzeb.

Minusy – formalności i dodatkowe koszty

Pożyczka hipoteczna zdecydowanie nie jest instrumentem pomagającym radzić sobie z nagłymi wydatkami. Trzeba wiedzieć, że proces ubiegania się o nią może potrwać nawet kilka tygodni.

Skoro mówimy o hipotecznym zabezpieczeniu, musimy się więc liczyć również z kosztami wyceny nieruchomości, wpisu do hipoteki czy ubezpieczenia pomostowego. Ten charakterystyczny również dla kredytu hipotecznego koszt polega na podwyższeniu marży o 1-2 punkty procentowe do momentu dostarczenia odpisu księgi wieczystej ze wpisem hipoteki. Ewentualnym minusem jest także poczucie zagrożenia utraty nieruchomości, bo tym może poskutkować brak spłaty rat zobowiązania.

Jakie są plusy pożyczki hipotecznej?

Jeśli nasz wydatek, na który zostanie spożytkowana pożyczka hipoteczna jest planowany odpowiednio wcześnie, to formalności, związane głównie z udokumentowaniem statusu nieruchomości, stają się bardziej znośne. Oprocentowanie, nawet dwukrotnie niższe niż przy kredycie gotówkowym i prowizja na poziomie ok. 2-3% wynagradzają czas, który poświęcamy na wnioskowanie o pożyczkę.

Sprawdzając warunki pożyczki, poza obowiązkowym porównaniem RRSO, czyli poziomu rzeczywistego oprocentowania, spojrzeć należy najpierw na wysokość marży. Po wybraniu najatrakcyjniejszej, sprawdźmy, jakie obowiązkowe ubezpieczenia towarzyszą pożyczce. Te wszystkie opłaty wraz z prowizją złożą się na całkowity koszt.

Pamiętajmy jednak, że dopiero po sprawdzeniu czy początkowy koszt nas nie przerośnie, możemy się zdecydować na ofertę z najniższymi kosztami całkowitymi pożyczki. A to, jak widzimy, trudne zadanie niewątpliwie ułatwi ranking pożyczek hipotecznych, oszczędzając nasz czas i wysiłek związany z wyliczeniami ich opłacalności.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*